Jeg er en sucker for brætspil, så da jeg fik muligheden for at teste spillet “PEEP – Er vi virkelig sådan?” var det ikke svært at takke ja. Jeg syntes det er så hyggeligt at spille Bezzerwizzer når vi har venner på besøg, men nogle gange kan det alligevel godt blive lidt tungt. Der virker PEEP meget sjovere, og jeg tror at der er grundlag for gode diskussioner og en masse gode grin. Det kommer frem nytårsaften hvor vi får et vennepar på besøg, og så må det stå sin prøve der.
Her er hvad menneskerne bag spillet selv skriver om det: “Hvor stor en procentdel af danskerne har mon haft sex på græsplænen? Hvor stor en procentdel af danskerne har bevidst snydt i skat? PEEP er spillet, der giver dig svarene på, hvordan vi danskere i virkeligheden er! Som det første brætspil nogensinde – vist nok – giver PEEP dig et lille smugkig ind i danskernes hemmelige hverdag. Spillet har stillet en masse normale danskere en masse unormale spørgsmål, som de har besvaret anonymt. Nu er det så op til dig og dine modspillere, at forsøge at gætte, hvad danskerne har svaret på de mange spørgsmål. Alder: 15+. Deltagere: 2+.”
Det lyder sjovt, ikke? Nu har vi fået testet det nogle gange med forskellige mennesker, og jeg syntes det lever op til mine forventninger. Det kan anbefales!
OBS: Dette indlæg har været en give away, men efter vinderen er trukket har jeg redigeret den del ud af teksten. Kommentarerne afslører dog konkurrence-elementet der var med, ha ha.
Præmien er sponsoreret af Game InVentorS. Ord og meninger er mine egne.
Vil vi gerne vinde til nytårsaften 😀
Lyder til at være et underholdende spil, så jeg er klart med:-) glædelig jul
Eeeelsker spil! Altid klar til ny inspiration!
Ej det vil vi gerne vinde!
Dét lyder sjovt! Trænger også til lidt fornyelse på spilfronten:)
Jeg eeelsker også brætspil.
Ja!! 😀 Kunne godt bruge et nyt spil 🙂
prøver mig her 😀
Det er så hyggeligt med brætspil 🙂
Glædelig jul
marialundpedersen@gmail.com
Jeg elsker brætspil! Anneschelde@live.dk
Jeg elsker også brætspil og glæder mig til at få gang i dem igen!
m_hoej20(at)yahoo.dk
Jeg elsker spil! 😀
ga-stiina(a)hotmail.com
Ihhhh elsker at spille, jeg vil siger gerne deltage
Vi elsker brætspil så det ville bare være super fedt med et nyt et
Det vil jeg også gerne prøve!
Vi elsker også spil her hjemme 🙂
Det vil jeg rigtig gerne vinde!
Det lyder sjovt krydser fingre:-)
Ihhh jeg elsker at spille, så det vil jeg meget gerne vinde: )
Jeg deltager da gerne;)
Gerne, gerne, gerne!
Nye spil er altid højt på ønskesedlen her i den mørke tid.
Vi spiller også altid et spil nytårsaften, da det er så hyggeligt. Vi prøver også st undgå “tunge” spil og jeg tror PEEP lige er noget for os
Det ville være et fedt spil til de voksne nytårsaften, mens de store børn har travlt med ” deres” nytårshygge. Sender som anonym- da jeg ikke ku’ få anset til at virke;-) hilsen Helena@wolffmadsen.dk
Jeg eeeelsker brætspil og min kæreste og jeg er altid på jagt efter et nyt til samlingen 🙂
Det lyder som et sjovt og anderledes spil 🙂
Øj det vil jeg gerne spille nytårsaften!
Vi elsker brætspil herhjemme – vi kunne helt sikkert godt bruge dette i samlingen
Jeg elsker også brætspil. Som 21 årig studerende er socialt samvær med jævnaldrende tit forbundet med alkohol, men heldigvis har jeg nogle gode veninder, som jeg også hygger med uden alkohol. Der ville dette spil passe godt ind! 🙂
Vi elsker at spille bræt spil herhjemme, og et nyt kunne i den grad godt være tiltrængt. Kh Maria (min-mors-mirakler.blogspot.dk)
Eeeelsker også brætspil!
benteskou (a) gmail.com
Det lyder sjovt! Det kunne vi godt bruge nytårsaften.
Brætspil er SÅ hyggelige! Jeg vil gerne vinde 🙂
Det lyder som et sjovt spil 🙂
Spændende 🙂
/Line
Det kunne være rigtig sjovt til nytår ja, så jeg er med
Jeg spiller alt for lidt, men vil gerne lave om på det.
Det ser sjovt ud:):) sannedalgaard@hotmail.com
Jeg krydser mine fede julepølsefingre.
Jeg vil rigtigt gerne vinde spillet. Jeg elsker også at spille, og det har jeg altid gjort. Rigtig glædelig jul
Jeg mangler sådan et godt brætspil 🙂
Det kunne vi godt få sjov med
Jeg vil også rigtigt gerne deltage, – det ser sjovt ud 🙂
Jeg er også rigtig glad for brætspil. – Vi spiller også altid spil nytårsaften, som jeg holder med mine forældre og min mormor. Det er så hyggeligt. 🙂
Jeg mangler dog at finde det der, helt rigtige gode brætspil for 2 personer. Mange spil er fra 2 personer og op, men de er sjældent særlig sjove at spille kun 2. Jeg mangler virkelig et brætspil som jeg og min mand kan spille sammen…
Hurrajubiii – hvor dejligt! Tak for fed give away – har sendt dig en mail:) Glædelig jul – de bedste hilsner Tine