31 maj, 2010

En award til mig? Tusind tak!

Emilie, bloggerinden bag Vintagefryd, har tildelt mig den fine beautiful blogger-award der har været lidt omkring den sidste tid. Det har Christina bag By Slyngel og Kristine bag Kjær & Schmeling også. Tusind tak alle tre, det blev jeg rigtigt glad for!

Det kan godt være, at der er lidt kædebrev og teenage-fnidder over det med de priser, men faktisk syntes jeg det er helt vildt hyggeligt. Det er da en dejlig måde at lære lidt mere om hinanden på, glæde hinanden en smule, og fortælle at man nyder at følge diverse blogs. I ♥ Blogland.


Jeg skal fortælle 7 ting om mig selv, samt sende den videre til 7 andre bloggere. Det gør jeg gerne, men syntes godt nok det er lidt svært kun at udvælge 7. Der er jo mange, mange flere jeg elsker at læse med hos. Hmm, men okay. Her kommer de 7 jeg gerne vil udnævne til Beautiful Bloggers:

Shina - Klassisia

Det er helt valgfrit at tage imod, og sende den videre :) 

-Og så til de 7 ting om mig selv:

- Jeg ville elske at være hausfrau, og kunne gå hjemme med børn, bagning og kreative sysler. For altid!
- Jeg er vild med dyr, og har en hemmelig drøm om at blive dyrepasser. (den drøm ville jeg følge, hvis ikke det var så svært at få praktikplads og arbejde, der hvor jeg virkelig vil arbejde. I en Zoo)
- Jeg kan være rigtig, rigtig doven.
- Jeg er afhængig af sukker, og spiser søde sager i pinlige mængder. Og drikker meget cola...
- Jeg er splittet mellem livet på landet og livet i storbyen. Hvor vil jeg helst bo?
- Jeg har også en hemmelig drøm om at blive jordemoder. (den ville jeg følge, hvis man kunne studere her i Århus)
- Min største drøm er at kunne livnære mig på mine kreative evner, uden at skulle bekymre mig om indkomst og arbejdstider.

Ha' en dejlig mandag!

30 maj, 2010

Altså!

Jeg føler mig sgu ærligt talt lidt snydt...I onsdags var jeg på grønttorvet på Ingerslev, og foruden alle de grøntsager jeg var der for at købe, så blev jeg fristet af en smuk blå-lilla rhododenron (rettelse, hortensia er det jo). Jeg spørger sælgeren om den nu også kan holde til at stå indendørs på denne tid af året, for jeg har desværre hverken have eller altan. "Jo jo, det kan den da" siger manden. Så med hjem kom denne smukke sag:





Allerede dagen efter hang blomsterne noget med næbbet, og trods vand og masser af kærlighed, blev det kun værre. Idag blev jeg nødt til at klippe alle blomsterne af, og tilbage er nu kun en grøn plante. Det er altså lidt dårlig sælger-stil, hvis du spørger mig. Øv!

29 maj, 2010

En frugtpose til Iben

Jeg har lavet en byttehandel med Ingeborg. Hun sendte mig en fin mumi-bog, og jeg syede en frugtpose i retrostoffer til hendes datter Iben. Yndlingsfarven var lilla, voksdug skulle der indeni, og Iben's navn skulle stå på posen. Det var fedt at lave bestillingsarbejde igen!




Jeg håber Iben bliver glad for den!

28 maj, 2010

Hjælp til det med privat blog, tak!

Jeg arbejder på at lave min private blog om Otto, men der er noget der undrer mig. Når man er inviteret og fast læser, så får man tilsyneladende alligevel ikke information om nye indlæg. Hverken via mail eller betjeningspanel. Det virker da umiddelbart ret dumt, for det fede ved at følge en blog som fast læser, er jo netop at man automatisk får besked, når der kommer noget nyt. Er det bare mig der ikke kan gennemskue indstillingerne, eller er det virkelig sådan når man har valgt en privat blog? Hjælp!

En helt fantastisk gevinst!

Nej, faktisk hele 2. Jeg var nemlig så heldig at vinde en lækker give away hos Vintagefryd for længe siden, men jeg har slet ikke fået vist den frem. Der går nemlig noget tid før Otto kan passe den lækre quiltede jakke der er tale om, så han kan ikke agere model. Istedet har jeg lånt billedet fra Emilies blog.


Jeg valgte den blå, men den fåes i 3 fine farver. Hvis du er ked af du ikke vandt, og gerne selv vil have fingrene i en jakke til en dejlig unge i din nærhed, så kan de købes lige her. Tusind tak for gaven, Emilie. Jeg glæder mig til at se Otto tulle rundt i den.

Den anden FANTASTISKE gevinst fik jeg med posten igår. Den vandt jeg hos Busters Mors Verden, og Laura som står bag bloggen laver de fedeste hæklerier jeg længe har set. Min jubel var meget stor da Laura annoncerede vinderen, og jeg blev bestemt ikke skuffet da jeg åbnede pakken.

Den fedeste hæklede hotdog og en congo-bajer!

Laura hækler som sagt alt muligt fint. Udover hotdogs hækler hun f.eks også æggemadder og pindeis. Nogle af hendes hæklerier kan du købe lige her. Der var en ekstra gave med til Otto, en super sød rangle i form af en garder/tinsoldat. Og så havde hun sendt et rigtigt fint kort med. Tusind tak for det hele!


Som et lille ps. vil jeg gerne takke for alle jeres søde og støttende kommentarer på mine seneste indlæg. Jeg er meget glad for opbakningen, og rigtigt rørt over at så mange har lyst til at følge os og Otto fremover. Så snart den nye private blog er klar, inviterer jeg jer der har ønsket at følge med :) 

Husk blot at sende mig en email, så jeg får din emailadresse. Og husk lige at skrive hvem du er, altså hvilken blog du selv har, så jeg er sikker på du er en af dem jeg kender :)

27 maj, 2010

Konsekvensen

Efter mange tanker, overvejelser og en lang snak med min kæreste, er jeg kommet frem til at jeg ikke længere vil blogge, som jeg har gjort det siden Otto's fødsel. At se vores elskede søn på en fremmeds forum, fremstillet som var han hendes, var ikke en rar oplevelse. Derfor har jeg bestemt mig for, at denne blog fremover ikke skal handle om Otto, og vores liv og hverdag. Det er simpelthen for personligt, når man ikke ved hvem der kigger med, og kan finde på at misbruge ens billeder og historier. Det er sørgeligt, men må være konsekvensen af gårdagens oplevelse.

Jeg bliver selvfølgelig ved med at blogge her (hvordan skulle jeg dog kunne andet), men det bliver om alt det andet. Mine kreative sysler, loppefund, inspirationer og så videre. Der kommer til at ske nogle ændringer de næste par dage, indlæg og andet vil blive redigeret eller fjernet. Jeg håber I stadig vil følge med!

Billede fundet hos google.

Da min glæde ved at blogge om Otto har været stor, og jeg ved at der er venner og familie som har kigget med fra sidelinjen, så vil jeg lave en lukket blog om ham. Jeg er ikke helt med på hvordan det virker endnu, men det lader til at jeg kan invitere folk via email. Så vil du fortsat gerne følge Otto og vores hverdag, kan du sende mig en email og fortælle hvem du er :)

Jeg er lidt i tvivl om andre bloggere automatisk får tilgang, og så går idéen jo lidt af det. Vil du klikke her, og se om du kan komme ind på bloggen? Og så selvfølgelig lige skrive om du kan se den i en kommentar her, tak.

Tagget i Blogleg

Bella fra Ælle Bælle Bu har tagget mig i bloglegen der har kørt rundt den seneste tid. Tak Bella!

Må indrømme at min første tanke var "jeg orker næsten ikke" ovenpå gårdagens hændelser, men nu tager jeg alligevel imod, og prøver at starte på en frisk. At Bella syntes jeg skulle lege med, er jo også en af de ting der glæder ved Blogland!

Morgenens nedtur: At jeg stadig er ret rystet over misbruget der er foregået, og at jeg derfor er kommet til en sørgelig, men nødvendig konklusion. Mere herom senere.

Morgenens optur: At Otto smilte til mig med lyd på, flere gange i træk. "Eeehhh" siger han :)

Udenfor mit vindue: Skinner solen, og 2 krager der bygger rede under taget suser forbi.

I min vindueskarm: Står der rigtigt mange ting. Skåle, dåser, figurer og blomster. Blandt andet en smuk orkidé, som har blomstret meget længe, og bliver ved med at komme med nye knopper.

I fjernsynet kører: Regionalprogrammer (nyheder)

Jeg vil til at høre: Ingenting andet end biler der suser forbi nede på vejen. Tv'et er på lydløs (hvorfor kører det så? Ja hvorfor egentlig, det er hermed slukket.)

Mit tøj: Undertrøje og nederdel

Idag skal jeg nå: At vaske tøj, rydde lidt op, på posthuset og sende/hente en pakke, skrive indkøbsliste, handle ind, lave aftensmad og passe Baby Otto.

Men jeg vil hellere: Sy videre på gaverne jeg er ved at lave færdigt til en gammel gaveleg, bestille ting til at lave fine kager til Otto's navngivning, og gå en lang tur i skoven med Otto og hans far.

Weekenden skal gå med: Hygge med kæreste og barn, og måske lidt loppemarkedsbesøg.

Dette billede har I aldrig set før: Noget af indretningen i butikken jeg havde i 3 år i Malmø.

Som I kan se er billedet mærket, og det vil alt jeg lægger ind være fremover.

Jeg skal egentlig sende legen videre til 2 andre, men da den har været vidt omkring allerede og jeg syntes at alle burde lege med, så sender jeg den videre til alle mine faste læsere som har lyst til at være med :)

26 maj, 2010

Hvor er det bare for meget!

For at det ikke skal være løgn, så har det skøre individ der har skabt ravage i Blogland idag, ikke bare "lånt" tilfældige billeder hist og her, nej vedkommende har sgu tyv-stjålet en identitet til flere forskellige forum. Prøv at læs dette indlæg. Det er fandme uhyggeligt! 

Jeg syntes det er rigtig fint at Mette har anmeldt vedkommende til politiet, og det glæder mig at de tager det seriøst. Nu håber jeg bare de hurtigt kommer frem til noget, så Mette og vi andre kan lægge det bag os.

Er der nogen som ved hvilken blog det er vedkommende har haft, eller om det handler om andre/flere steder? Jeg vil nemlig meget gerne have undersøgt om mine billeder af Otto findes flere steder, end i de nu lukkede picasa-album.

Tak for alle kommentarer på mine seneste indlæg om det her, det varmer at se den gode side ved Blogland!

Godt så!

Nu ryger billederne trods alt. Jeg fik lige sendt dette link af Anne, og Otto er fandme ikke en andens Basse! -Og fødderne i samme album er ikke en opdigtet Caya's, det er min Otto's!

Jeg sletter derfor alle billeder af Otto m.m. for de skal ikke misbruges af sådan et sørgeligt menneske. Måske lægger jeg stadig billeder op i ny og næ, men i så fald vil de være markerede fremover. Hvor er det bare pisse-ærgeligt!!

Jeg er rystet!!

I nat læste jeg et nyt indlæg på en ellers tom blog hos Rakel (fruens syslerier), som gik lige i kvalmecenteret på mig. Hun var blevet tippet om at en fremmed udgav sig for at være hende, og misbrugte blog-billeder af blandt andet hendes børn. I hvilket forum ved jeg ikke, men hvor er det bare for meget!!

Da jeg så vil ind og se om Rakel har opdateret sit indlæg, er hendes blog i mellemtiden blevet lukket. Hvor er det bare en skam for Blogland, hvor hendes blog har været en kæmpe inspiration for så mange af os. Men for at gøre det hele værre, så læser jeg dette indlæg og indser at der er flere uskyldigt indblandede. Jeg er stadig ikke helt med på hvordan det hele hænger sammen, i hvilket forum billederne er blevet misbrugt, og helt præcist hvordan dette menneske har udgivet sig for at være andre, men jeg er rystet. Dybt rystet!

Én ting er at tage credit for kreative ting man har fundet inspiration til på en andens blog, men at ligefrem udgive sig for at være en kendt person herinde, og vise andres børn frem som var de ens egne...Det er jo sygt!

Og det vækker en helt masse tanker i forhold til mit eget bloggeri, og dette lille univers som er Blogland. Her har jeg "mødt" en masse fantastiske mennesker, følt mig som en del af et skønt fællesskab, og fundet mængder af inspiration. Men når sådan noget kan ske, hvad betyder det så for fremtidens Blogland? Skal jeg nu til at censurere min blog, og droppe indlæg om min hverdag og Baby Otto? Skal jeg ikke længere vise billeder af andet end mine kreative sysler, og helt droppe billeder med ansigt på? Jeg har selvfølgelig tænkt over hvilke billeder jeg har lagt ind på bloggen, men det har da aldrig været pga. frygten for at en anden ville vise dem frem som sine egne. Skal jeg helt stoppe med at blogge? 

Bloggen ville være ret trist uden billeder

Jeg er virkelig ærgelig over at det er sket, og at Rakel har følt sig nødsaget til at lukke sin blog. Men jeg tror at jeg er af den holdning, at sådan en sørgelig person ikke skal få lov til at tage den glæde fra mig, som jeg får ud af at blogge!

23 maj, 2010

Fra mig til dig (...og lidt fra Jamie Oliver)

Igår lavede jeg en lækker ret, som jeg efterhånden har lavet mange gange før. Den er super nem at gå til, kan varieres i det uendelige, og smager helt suverænt. Lad os kalde den Kyllingegryde, selvom det måske ikke helt er det den er. Da jeg lavede den første gang, var det en Jamie Oliver opskrift. Siden da har jeg ændret lidt på det hele, og lavet den til min egen. Den får du her!


(til 4 personer)
Cirka et kilo små tomater, f.eks blomme eller cherrytomater.
1-3 chili (afhængigt af hvor stærk mad du er til)
1 bundt bladselleri.
5-10 hvidløgsfed (afhængigt af hvor vild du er med hvidløg)
2 hele rødløg.
Ca. 800 gram kyllingelår.
Frisk basilikum, 1 krukke.
Frisk Timian, en god håndfuld.
Olivenolie.
Salt (gerne Maldon)
Friskkværnet peber.

Tilbehør kan f.eks være kartoffelbåde, kartoffelmos eller hjemmelavede pomfritter.


Skyl tomaterne og del dem i halve. Skyl chili og bladselleri og hak dem groft. Del rødløgene i både, og "knæk" hvidløgsfedene.


Bland det hele sammen i en støbejernsgryde (eller lignende der kan gå i ovnen) og rør det sammen med basilikum, timian, olivenolie, salt og peber. Gnid derefter kyllingelårene med salt og peber, læg dem i et jævnt lag i gryden, og hæld lidt olivenolie over.


Varm ovnen op til 225 grader, og stil gryden ind cirka midt på. Husk at hælde væde fra gryden over kyllingelårene med jævne mellemrum, så de bliver lækre møre og sprøde. I mellemtiden kan du lave det tilbehør du ønsker. Efter cirka 1 1/2 time kan du tage det her ud af ovnen:


Det bedste ved retten er, at du kan blande alt muligt i. F.eks flere eller andre grøntsager og forskellige slags bønner. Du kan også lave kartoflerne sammen med det hele. Og dagen efter mixer du resten af grøntsags-snasket, og så har du en vildt lækker pastasovs. Mums!


Og her er jeg så midt i madlavningen, iklædt et af mine yndlings vintageforklæder. Jeg har længe samlet på dem, og de giver altså glæden ved madlavning et lille ekstra hak. Man er vel hausfrau!

22 maj, 2010

Hvis jeg ikke havde en lille baby...

...så ville jeg drikke iskolde strawberry daiquiris, og svinge hofterne til den her i solen.



Men det har jeg, så istedet sidder jeg nu i sofaen og håber han endelig sover, efter at utallige gange har været inde og give ham sutten. Igår fyldte Baby Otto 2 måneder. Det er vildt som tiden går, snart bliver han jo 6 måneder og kan en masse ting....(nu vil han have sutten igen). Jeg tog det her billede af ham igår, og hold op hvor er han ved at være stor allerede. I mandags vejede sundhedsplejersken ham til 5850 gram, og han er sikkert over 60 cm nu. Og stadig tæske-lækker!

FOTOGRAFIER FJERNET PGA MISBRUG
 
 Han kan også godt være sur...

Jeg var så heldig at vinde en overraskelses-give away hos Banditten & Mor for nylig. Og i morges kom posten med pakken, som var en fin æske i træ med hemmeligt indhold. Jeg kan nu afsløre at der var lækre øko-varer i form af grønt the, bløde finske lakridser og nogle søde slikpinde. Mmmhh! Som en ekstra lille bonus var der et par Ida T strømper til Otto. Tusind tak Julie, rigtig dejlig pakke at få :)

20 maj, 2010

Baby på græs

INDLÆG OG FOTOGRAFIER FJERNET PGA MISBRUG

19 maj, 2010

Mere til samlingen.

 
  
Jeg har udøget min Kronjyden Randers-samling med nye smukke krydderikrukker. Min søde mor har kigget nettet tyndt, fordi hun ved jeg leder efter dem. Og denne gang var der bonus. Hele 9 nye krukker, og 3 af dem i super fine pastelfarver. De mest gængse farver er den mørkeblå, mørkerøde og sorte. Det er efterhånden sjældent at støde på krukkerne, og endnu mere sjældent i andre farver end de 3 ovennævnte. Så min jubel var stor!


Her er hele min samling, er den ikke fin? Jeg leder stændigt efter nye, så hvis du finder nogle du ikke selv vil have, må du meget gerne tænke på mig :)

18 maj, 2010

En dejlig dag!

INDLÆG OG FOTOGRAFIER FJERNET PGA MISBRUG

Så starter barslen officielt...

INDLÆG OG FOTOGRAFIER FJERNET PGA MISBRUG

16 maj, 2010

Nu er dette jo ikke en salgsblog...

...men jeg vil alligevel lige vise en smuk skænk, min kæreste og jeg desværre er nødt til at sælge.



Sælges for 600 kr.

Fantastisk retro skænk i teaktræ sælges, da vi desværre ikke har plads i vores nye lejlighed. Skænken fremstår i utroligt velholdt stand, og er virkelig smuk i træet. Sælges meget billigt!! 600:- er et fund for den slags skænke. Den står til afhentning i et sommerhus i Skæring uden for Århus, og kan ses efter aftale. Send en mail hvis du er interesseret. 
prettybydesign@post.com

15 maj, 2010

Sushi? Jo tak!


Igår var jeg med min Mor og Lillesøster på sushirestaurant. Det er vist ved at blive en lille tradition, siden jeg flyttede hjem til Århus igen. Det er hyggeligt med traditioner, og når det indebærer lækker kvalitets sushi, ja så er det jo endnu bedre. Tak Mor!



Sushi+ hedder stedet vi spiser hos, og de er virkelig gode til at lave sushi. Og så har de, som en af få sushirestauranter, den fantastiske maki-rulle soft shell crab. Jeg elsker den rulle, og syntes alle burde prøve den.


Det var første gang Otto var på sushirestaurant, og han var rigtigt dygtig. Han sov mens vi spiste, og vågnede først op efter alt den lækre mad var indtaget. Dygtige dreng!

FOTOGRAFIER FJERNET PGA MISBRUG

Vel hjemme igen, var Otto glad og sprællende. Det er godt at sove i sin barnevogn, mens Mor, Bedste og Moster går tur. Desserten blev indtaget hos Paradis i Nørregade. 3 kugler med lakrids, chokolade og vanilie. Mums!

Flere kloge ord fra Blogland

Der har den seneste tid været gang i en lille debat her i Blogland, som blandt andet har handlet om hvad der gør at nogle blogge har mange faste læsere, får mange kommentarer på indlæg og mange besøg, og at andre blogge knapt får respons på indlæg. Det har været en interessant debat syntes jeg, og jeg har tidligere linket til et særligt velformuleret indlæg. Nu gør jeg det igen, for Kjær & Schmeling har samlet lidt op på trådene i debatten, og skrevet et fint indlæg om det hele. Læs med her!

Der er jo det der med give aways, og det er absolut ingen hemmelighed, at jeg har haft en del her på bloggen. Jeg er stor fortaler af flere grunde, men primært disse 3:

1) Jeg elsker at give gaver! 2) Det er en rigtigt god måde at sprede sin blog ud i Blogland, og nå folk som måske ellers aldrig ville finde vej til ens blog. 3) Jeg finder nye favorit-blogs hver gang jeg har en give away, fordi jeg kigger forbi samtlige som melder sig til. Genialt!

Så er der det med de faste læsere, og om det er lidt snyd at få faste læsere igennem sine give aways. Det syntes jeg personligt ikke det er, for folk vælger jo selv hvor mange lodder de vil deltage med. Og heldigvis kan jeg se på min tæller, at folk vender tilbage til min blog igen, og det er jeg helt vildt glad for! Jeg kunne aldrig selv finde på, at melde mig som fast læser på en blog jeg egentlig ikke vil følge, og håber da heller ikke at folk gør det hos mig...

Jeg er helt vildt glad for hver og en der kigger forbi min blog, og har lyst til at læse mine indlæg. Jeg er glad og stolt over hver eneste fast læser, og lykkelig for hver eneste kommentar jeg får. For selvfølgelig betyder det noget at man får respons, ellers ville man vel ikke skrive en åben blog, men gemme det hele i en dagbog under madrassen istedet?!

13 maj, 2010

Et par dage i Ebeltoft

INDLÆG OG FOTOGRAFIER FJERNET PGA MISBRUG

10 maj, 2010

Hjertebank!

Har været ude med barnevognen en tur, og var blandt andet forbi Dengang i Latinerkvarteret. Og hold da op! De har fået helt vildt mange lækre retro-betræk hjem. Faktisk så mange, at de vælter ud af det lille hjørneskab, og ligger i dynger på gulvet. Savle savle...


Jeg købte selvfølgelig de 3 smukkeste, men der er stadig mange fine. De er lidt pebrede, men det er jo efterhånden umuligt at finde de rigtigt lækre sager, uden at skulle give lidt for det. Og der er jo helt vildt meget stof i et betræk, så egentlig er det ikke så galt...det bilder jeg ihvertfald mig selv ind.

De kommer slet ikke til sin ret på billedet. Især det lyse mister sine farver og detaljer. Her er nogle nærbilleder. Jeg bytter nemlig gerne til andre hjertebank-stoffer. Helst i blå og grønne nuancer, tror jeg.



Tips til Ebeltoft og Grenaa, tak!

Det er den sidste uge min kæreste er hjemme på barsel. Han starter igen på mandag, og jeg ville ønske han kunne gå hjemme med mig for altid....Men men, der skal jo midler til, desværre.

Så for at lave noget særligt denne sidste uge, tager vi i familiens sommerhus i Ebeltoft et par dage. Jeg glæder mig!


Vi overvejer at køre et smut forbi Grenaa, og skal selvfølgelig også rundt i hyggelige Ebeltoft. Og så var det jeg tænkte; er der ikke nogle af jer, der har gode idéer til steder vi skal besøge? Måske tips til gode genbrugsbutikker og sådan? Jeg tager imod med kyshånd :)

09 maj, 2010

And the winners are....


Som de fleste jo nok ved, så er det Mor's Dag idag. Og selvom jeg egentlig altid har syntes, at det er lidt amerikansk og kommercielt, så føltes det alligevel lidt særligt, at for første gang selv være Mor på denne dag. Så i den anledning, har jeg fundet de 3 heldige vindere på en ny måde. Nemlig ved hjælp af Otto's fødselsdag; 21-03-10.

Nr. 21 er Pernille som ikke selv har en blog endnu, men måske snart kommer på banen?! Hun skrev:
Hejsa. Jeg læser ofte din blog -og med stor fornøjelse:) Jeg surfer lidt rundt på må og få, mens jeg overvejer om jeg selv skal kaste mig ud i livet som "blogger".... Det der tit slår mig er at selvom jeg selv elsker alle de kreative input jeg får via alle disse skønne blogs, så er det stadig folks tanker, følelser og overvejelser om livet i al sin almindelighed der rører mig allemest -derfor synes jeg jo kun at det er skønt at høre om Otto og dit liv som mor:)

Nr. 03 er Stubenfreude, som skrev: ihhhh det vil jeg gerne deltage i. tro pokker du har fået sååå mange læsere, din blog er skøn, både læsningen om skønne lille Otto og dine kreative stunder. fortsæt bare med din måde og tilgang- vild hyggeligt:) 

Nr. 10 er Westmose, som skrev: Klart jeg er med Julia og jeg hepper også på flere billeder af din skønne søn :-)

Stort tillykke til jer! Hvis I lige vil sende mig en mail, hvor I skriver om I er mest til stof eller tapet, så laver jeg en særlig lille pakke til jer hver især. -Og husk at skrive hvor pakken skal sendes hen!


Hele 213 deltagere var med i kampen, og det er jeg helt vildt glad for. Tusind tak for alle søde ord, og lykønskninger!

08 maj, 2010

Husk det nu!


Du kan nemlig stadig nå det det, hvis du skulle have glemt det. At deltage i min give away, that is. Der er 198 tilmeldte indtil videre, og jeg trækker lod om hele 3 gevinster. Indholdet er ikke helt bestemt endnu, men der vil ihvertfald være lidt fra retro-samlingerne. Så klik lige her, og skriv en kommentar inden kl. 24.00!

Nå ja, og en anden god ting at huske, det er at det er Mors Dag imorgen. Min allerførste, hvor jeg selv er Mor. Det er lidt vildt!

07 maj, 2010

Melamin, filt og chokolade...

Hvad man dog ikke kan finde hos Søstrene Grene! Det er ret utroligt, sådan som de har udviklet sig gennem årene. Jeg arbejdede der en kort periode som teenager, og dengang var det altså noget skrammel. Og så lidt slik og stearinlys. Men hold da op, hvor har de oppet sig. Og hvor er deres indkøbere gode til at fange trends, såsom melamin, filt og plastikbaljer. Jeg er vild med Søstrene, og igår fandt jeg alle disse fine ting:

 3 små melamin-skåle (de fandtes i flere størrelser og farver)
og biodynamisk chokolade i fin indpakning.

Lækre filtkugler (som jeg tror skal bruges til en uro) og et bloklys i en lækker forårsfarve.

God weekend!

06 maj, 2010

Well said!

Lisbeth fra Koloristas kulørte hurlumhejhus har skrevet et rigtigt godt indlæg, som handler om at blogge, og om at skrive og få kommentarer og feedback. Jeg kunne ikke have skrevet det bedre selv, så istedet syntes jeg du skal læse med her!

Her er en lille smagsprøve:
"Tit læser jeg med uden at have tid til at formulere en kommentar. Og det er jeg egentlig lidt ærgerlig over, for jeg ved jo af egen erfaring hvor væsentlig feedback er i blogland. Jeg tjekker selv mine indlæg igen og igen, for at se om kommentartælleren er gået op. Jeg nyder jeres kommentarer, både de hurtige, de kærlige og de morsomme. Kommentarerne giver liv til en blog, og kan også lede videre - når jeg læser et indlæg hos en af jer, og derefter læser kommentarerne, må jeg tit liiiiige se hvem der skrev det - og det leder videre ud til nye, skønne blogs. Hurra!"

04 maj, 2010

Lidt kedelig dag, men en glædelig overraskelse.

Imorges strålede solen, og vi planlagde derfor en tur ned i byen. Jeg mangler desperat ammevenligt tøj, og nu skulle vi hele byen rundt på jagt. Men jeg fandt ikke noget som helst ammevenligt, og vejret slog om næsten med samme. Det var koldt, og begyndte også at regne. Øv!

Jeg fik dog købt et par nye ballerinaer, og da vi kom hjem lå der en pakke fra Julie i postkassen. En fin lille notesbog, som en del af en gaveleg. Tusind tak Julie, den er rigtigt sød.



FOTOGRAFIER FJERNET PGA MISBRUG

03 maj, 2010

Lidt baby pral og blog-glæde.

Idag var vi til Otto's 5 ugers undersøgelse hos lægen. En uge for sent, men men...(vores læge er populær, og det er jo både godt og skidt). Han opførte sig eksemplarisk, og lægen syntes han var så fin. Han vokser rigtigt godt, og er nu oppe på hele 5450 gram og 59 cm. Jeg er hamrende stolt!

FOTOGRAFIER FJERNET PGA MISBRUG
Lækre babyfødder.

-Og så må jeg bare lige takke for alle de dejlige kommentarer til min give away. Jeg bliver helt vildt glad for de søde ord og roser, og nyder at opdage nye blogge at følge. Har du stadig ikke meldt dig til, kan det nåes endnu. Sidste frist er på lørdag klokken 24.00, og de 3 vindere trækkes søndag. Klik forbi!

01 maj, 2010

Mumi fra 1957

Idag fik vi en bunke gamle bøger fra Bo's side af familien, og der gemte sig en rigtig skat. En helt fantastisk mumibog der hedder "Hvad sker der så? Bogen om Mumi, Mymle og lille My", som er skrevet i 1957. Illustrationerne er overdrevet flotte, og jeg er fuldstændig solgt. Jeg har taget nærbilleder af nogle af de smukke sider, og lavet collager. Se her hvor lækker illustration det er:




Hun er ret genial, hende Tove Jansson!


Hvis du skulle ligge inde med gamle mumibøger a'la den her, så vil jeg meget gerne købe dem af dig. Standen er ligegyldig, bare billederne er intakte. Send en mail, så finder vi ud af noget!

Endnu mere gaveleg!

Jeg har efterhånden deltaget i en del gavelege, og jeg er vild med konceptet. Nu kan jeg så forstå der er kommet et nyt sæt regler på gaden, og det gør jo kun legen endnu sjovere. For nu får man lige så mange gaver retur, som man selv sender ud. Yippie!

For læææænge siden (aka livet før Otto) deltog jeg i en gaveleg hos Mosskov design. Hun sendte en rigtig fin kurv hun har syet, helt specielt til os og Otto's værelse. Tak, Anja! Den ser sådan ud, og er ret genial:


Jeg måtte udskyde at sende legen videre da jeg modtog den flotte gave, simpelthen fordi jeg ikke lige havde tid og overskud da Otto kom til verden. Men nu skal det være, og det bliver med de nye regler. Ergo får Anja snart en gave fra mig, og jeg sender gaver til de 2 første der melder sig til her. Når de modtager gaven fra mig, skal den så vises frem på egen blog, og legen dermed sendes videre. Altså sender de en gave retur til mig, samt til 2 andre, og så videre og så videre....God leg, ikke?

Sara Bournonville deltog i en gaveleg hos mig for længe siden, og hun har været så sød at tage de nye regler til sig, selvom det var de gamle regler dengang. Hun har nemlig sendt en rigtigt fin gave retur til mig, helt uventet. Tusind tak, Sara! Den er virkelig fin, se bare her:


-Og skynd dig så ellers at melde dig til, hvis du vil være en af de 2 i min gaveleg :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...